niedziela, 18 września 2016

pokląskwa

Jeszcze się tutaj nie chwaliłem, że jeden tydzień wakacji spędziłem w Białowieskim Parku Narodowym. Puszcza ostatnio bardzo na czasie, dużo się o niej mówi, przez aferę kornikową. Park ten jest wyjątkowy z kilku względów, jednak chyba najważniejsze jest to, że w tak zwanej starej części mamy do czynienia z lasem pierwotnym, czyli takim, w którego istnienie nie ingerował człowiek od samego początku. 
Byłem zaskoczony wielką różnorodnością i mnogością gatunków, które tam występują. Mnie oczywiście najbardziej interesowały ptaki. Sóweczka, włochatka, dzięcioł trójpalczasty, lelek... Wymieniać można by jeszcze długo. 
Całe dnie spędzone w lesie (ogromnym z resztą i budzącym respekt), zaowocowały jedynie obserwacjami ptaków, które często widuję w swojej okolicy. Nastawienie na rzadkie gatunki spowodowało, że widząc pięknego rudzika nie sięgałem nawet do plecaka po aparat. 
Przełamałem się dopiero pod koniec wyjazdu, kiedy na łące zobaczyłem pokląskwę. To bardzo kolorowy ptak, jednak wypatrzenie go wśród równie kolorowych kwiatów i ziół nie jest łatwe. Pokląskwy zasiedlają prawie całą Europę, a mimo tak rozległego obszaru występowania, co ciekawe nie wyróżniono żadnych podgatunków. 
Jest to jedyny ptak, którego sfotografowałem na terenie Białowieskiego Parku Narodowego.6 komentarzy:

 1. Jedyny, ale za to fotogeniczny. Bardzo je lubię, pomimo tego, że zawdzięczam im boreliozę:))

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja akurat dziś też o tym samym ptaku :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię tego typu ujęcia ptaków na łące. Pokląskwa wyszła przepięknie! A Białowieski PN to faktycznie skarbnica wielu ciekawych gatunków, ale osobiście raczej wolę obserwować ptaki nad wodą ;). Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. A mi jeszcze nie udało się jej spotkać... Niby dość często można ją spotkać, ale ja mam chyba strasznego pecha ;)
  Może nie udało Ci się zaobserwować żadnych super gatunków, ale na pewno same obcowanie z przyrodą w Białowieskim PN było warte odwiedzenia tego parku :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mimo,że występuje wszędzie mnie nie udało się jej zobaczyć,a na Twoim zdjęciu wygląda na kolorowego fajnego ptaszka.

  OdpowiedzUsuń