niedziela, 24 lipca 2016

sieweczka obrożna

Wśród ptaków można wyróżnić wiele prawdziwych budowniczych. Swoje zdolności pokazują przy konstruowaniu gniazd, które oprócz podstawowej funkcji domu dla swych potomków, często pełnią wielką rolę podczas godów - samce pokazują wtedy samicom, co potrafią.
Pierwszym skojarzeniem w kontekście ptasich gniazd, dla większości ludzi jest misternie sklecona z traw, mchu i patyczków mała "miseczka". Z takiego rozwiązania korzysta wiele gatunków - drozdy, mysikróliki, muchołówki, trzciniaki i inne. Po zapoznaniu z tematem, okazuje się, że istnieją inne rodzaje gniazd. Zimorodki, żołny, brzegówki mieszkają w norkach. Dzięcioły, kowaliki, kraski, sowy, gągoły - w dziuplach. Prawdziwym mistrzem w tej kwestii jest oczywiście remiz i jego podwieszone na cienkiej wierzbowej gałązce dzieło
Bohater dzisiejszego wpisu nie daje przykładu ptasiej myśli konstrukcyjnej. Sieweczka obrożna pokazuje, że gniazdo to miejsce, w którym mają znaleźć się jajka, następnie młode - nic poza tym. Nieustanna walka o przetrwanie. W małym dołku, wykopanym przez nie, między kamieniami i starymi glonami... na duńskiej plaży (o której już pisałem - samochody, motory, psy i ludzie). Sieweczka świetnie potrafi się zamaskować podczas wysiadywania, niełatwo ją wypatrzeć. Nie wiem, czy lęg się udał, ale mam nadzieję, że tak.


6 komentarzy:

  1. Świetne zdjęcia. Używałeś czatowni?

    OdpowiedzUsuń
  2. Sieweczka jak malowanie, ładne fotografie. A co do jej zdolności konstrukcyjnych... nadrabia aktorskimi:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ładne ujęcia :) Sieweczki są urocze, szczególnie jak sobie szybciutko pomykają po piasku.

    OdpowiedzUsuń